Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/pear/includes/top.php) is not within the allowed path(s): (/home/html/bbvet.sk:/home/clients/bbvet.sk:/tmp:/usr/share/php:/usr/local/lib/php/pear:/hosting/bbvet.sk) in /home/html/bbvet.sk/public_html/clanky/odborne-clanky.php on line 10

Warning: include(includes/top.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/html/bbvet.sk/public_html/clanky/odborne-clanky.php on line 10

Warning: include(includes/top.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/html/bbvet.sk/public_html/clanky/odborne-clanky.php on line 10

Warning: include(includes/top.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/html/bbvet.sk/public_html/clanky/odborne-clanky.php on line 10

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'includes/top.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/html/bbvet.sk/public_html/clanky/odborne-clanky.php on line 10

Odborné texty

Vakcinácia - najnáročnejší úkon

Pozastavili ste sa nad názvom tohto článku? Veď čo môže na tom byť náročné pichnúť jednu injekciu? Z tohto pohľadu na tom naozaj nič nie je, aplikovať podkožne jednu injekciu. No vlastná aplikácia vakcíny je len výsledkom celého radu úkonov, ktorý na našej klinike nazývame ... (čítať ďalej)

Má váš pes nadváhu?

Strava psov je v súčasnosti veľmi výživná a chutná a preto dôvodom nadváhy nie je potrava samotná, ale nesprávne kŕmenie touto stravou. Mnoho majiteľov domácich miláčikov je príliš dychtivých potešiť svojho zv(i)erenca, starostlivo nesledujú jeho hmotnosť a často podľahnú žobraniu a fňukaniu svojho miláčika. Asi štvrtina psov trpí nadváhou ... (čítať ďalej)

Parazitárne ochorenia kože

Sarkoptový svrab (prašivina)
Pôvodcom tohto ochorenia je Sarcoptes canis, ektoparazit, ktorý vyvoláva kožné, spravidla chronické ochorenie. Parazit je viazaný na hostiteľa, žije v koži, v stratum corneum, kde kladie vajíčka do vyvŕtaných chodbičiek a prekonáva tu vývin. V prostredí je schopný ... (čítať ďalej)

Alopécia farebných mutantov

Alopécia farebných mutantov je hereditárne ochorenie určitých plemien. Alopécie sú pozorované najmä u modro, ale aj červeno sfarbených psov (dobermani, írske setre, modrý mutanti plemena čau-čau, jazvečíky, dogy, vipety, talianské chrtíky). Etiologicky sa jedná o defekt ... (čítať ďalej)

Cheyletielóza

Pôvodcom cheyletielózy je Cheyletiella yasguri, ektoparazit vyskytujúci sa u psov, mačiek, ale aj u hlodavcov (zajacov, králikov, potkanov, myší, morčiat). Ochorenia je označované ako dravčíkovitosť alebo tiež „chodiace lupiny“. Výskyt tohto ochorenia sa za posledné roky výrazne zvýšil. Vývinový cyklus parazita... (čítať ďalej)

Ušná prašivina

Pôvodcom ušnej prašiviny je Otodectes cynotis, parazit, ktorý patrí medzi celosvetovo rozšírené ochorenia, sprevádzané silným svrbením. Otodectes cynotis parazituje na mačkách, psoch, líškach, fretkách, norkách. Samičky, ktoré sú väčšie ako samčekovia, kladú na povrch kože alebo... (čítať ďalej)

Lymská borelióza – prečo očkovať

Lymská borelióza je bakteriálne multisystémové ochorenie ľudí a zvierat. Vyznačuje sa prírodnou ohniskovosťou, nakoľko prenos ochorenia v našich zemepisných šírkach zabezpečuje predovšetkým kliešť z rodu Ixodes. Inkubačná doba u zvierat býva pomerne dlhá, trvá 2-5 mesiacov. V ranom štádiu akútnej formy pozorujeme ... (čítať ďalej)

Krvné skupiny u mačiek

V posledných rokoch došlo k nárastu transfúzií vo veterinárnej praxi a preto narástol aj význam stanovovania krvných skupín u mačiek. Požiadavky na identifikáciu krvných skupín narastajú, pretože iba určenie krvnej skupiny pred transfúziou krvi môže zabrániť fatálnym následkom. U mačiek bol popísaný systém krvných skupín založený na dvoch antigénoch ... (čítať ďalej)

Kotercový - psincový kašeľ

Infekčná laryngotracheobronchitída psov, ochorenie tiež známe pod názvom "kotercový" alebo "psincový" kašeľ, je ochorenie horných dýchacích ciest, vyskytujúce sa najmä na jar a na jeseň. Toto ochorenie je spôsobené primárne vírusom (parainfluenza vírus, reovírus, influenza vírus, adenovírus, herpesvírus) a sekundárne bakteriálnou infekciou (Bordetella bronchiseptika, streptokoky, staphylokoky, pasterely, klebsiely, mykoplazmy a ďalšie). Vírusy poškodzujú lokálnu obranyschopnosť ... (čítať ďalej)