Najčastejšie otázky

Šteniatko musíme odčervovať častejšie ako dospelého psíka.

Celá schéma preventívneho odčervenia znie: 2., 4., 6., 8., 12., týždeň, potom každý mesiac do pol roka, po pol roku každé 3 mesiace. V prípade cieleného, terapeutického odčervenia, t.j. ak sa potvrdí prítomnosť vnútorných parazitov sa lekár rozhodne, ako postupovať ďalej.

Vakcinačná schéma je „šitá na mieru každému drobcovi individuálne“. Závisí od epidemiologickej situácie, od pomerov, z akých šteniatko prišlo, podľa prostredia, v akom šteniatko bude žiť. Po splnení tzv. základnej vakcinačnej schémy konzultujeme s majiteľom možnosť využitia doplnkových vakcinácií.

Základná vakcinačná schéma:

7. týždňov – psinka, hepatitída, parvoviróza, parainfluenza, (coronavírus)

9. týždňov- psinka,hepatitída, parvoviróza, parainfluenza, leptospiróza, ( coronavírus)

12. týždňov- psinka, hepatitída, parvoviróza, parainfluenza, leptospiróza, (coronavírus), besnota( tá je zo zákona povinná)

Po dovŕšení 3 mesiacov veku- kotercový kašeľ, lymská borelióza, podľa potreby tetanus, plesne. Každá z týchto vakcinácií sa opakuje po 3-4 týždňoch, po roku je nutná revakcinácia. Imunita nastupuje o 14-21 dní. Na to dávať pozor hlavne u šteniatok.

Prečo musím odčervovať mačku, ktorá je chovaná len v byte?

Odčervenie patrí medzi základné preventívne úkony. Odčervením zbavujeme zvieratko vnútorných parazitov. Jedná sa o ploché a oblé červy, ktoré parazitujú v tráviacom aparáte zvieraťa. Ich prítomnosť spôsobuje zvieraciemu miláčikovi celú škálu zdravotných problémov: nechutenstvo, chudnutie, hnačky, zvracanie, zmenu kvality srsti, stratu kondície. V prípade, že sa jedná o masívnu inváziu je zvieratko priamo ohrozené na živote. Niektoré vývojové formy putujú aj do iných systémov v organizme, do pľúc, pečene, oka, kože…

Každý vnútorný parazit absolvuje počas svojho života tzv. vývojový cyklus, počas ktorého prechádza rôznymi premenami. Pravidelným odčervením Vášho miláčika prerušíme tento cyklus a zabránime ďalšiemu vývoju parazita. Zároveň zabezpečíme jeho odstránenie z tráviaceho aparátu.

K nakazeniu dochádza cestou per os t.j. požitím vajíčok parazitov. Jedná sa o mikroskopicky malé častice, ktoré majitel prinesie domov na topánkach, na šatách, alebo predmetoch. To je vstupná brána k infikovaniu domáceho miláčika.

Pri parazitózach zvierat musíme zohľadniť riziko nakazenia ľudí, nakoľko sa jedná o zoonózy-ochorenia prenosné na človeka. Nedodržaním pravidelného odčervovania, následným maznaním sa s mačičkou, jej hladením, bozkávaním, pobytom zvieratka v posteli resp. na pohovke dochádza aj k možnosti nakazenia človeka.

Odčervenie je bezbolestné, v súčastnej dobe existuje celá škála rôznych prípravkov, ktoré sa o bezpečné odčervenie postarajú za Vás. Najmenej invazívna je aplikácia odčervovacej pipety. Táto sa aplikuje na kohútik- medzi lopatky mačičky. Prípravok sa len vykvapká a tým celá ďalšia strarostlivosť končí. Liek sa po vstrebaní dostáva do krvného obehu a následne pôsobí krvnou cestou na partazity. Majiteľovi odpadá nepríjemné naťahovanie sa so šelmičkou, ktorá odmieta tabletky, či pasty. Aplikácia je jednoduchá, účinok zaručený, zvieratko nie je stresované.