Lymská borelióza je bakteriálne multisystémové ochorenie ľudí a zvierat. Vyznačuje sa prírodnou ohniskovosťou, nakoľko prenos ochorenia v našich zemepisných šírkach zabezpečuje predovšetkým kliešť z rodu Ixodes.

Inkubačná doba u zvierat býva pomerne dlhá: trvá 2-5 mesiacov.

V ranom štádiu akútnej formy pozorujeme horúčku, apatiu, inapetenciu, zväčšenie lymfatických uzlín, krívanie. Často sa stretávame s opuchmi a s bolestivosťou veľkých kĺbov. Krívanie je intermitentné, spojené so striedaním jednotlivých nôh. Postihnuté bývajú aj viaceré kĺby naraz. Intermitujúce artritídy bývajú už prejavom chronickej formy ochorenia. Ďalej zisťujeme poruchy kardiovaskulárneho aparátu, nervové príznaky, glomerulonefritídy. Psy vylučujú borélie močom. Erythema chronicum migrans- kožná forma sa u psov nevyskytuje, ovšem je častá u ľudí.

S boreliózou sa stretávame aj na našom pracovisku. Účinným spôsobom prevencie tohto ochorenia je vakcinácia. Najvhodnejšie obdobie je v mesiaci január, február, aby účinnosť nastúpila ešte pred výskytom kliešťov. Prvé očkovanie tzv. primovakcináciu je u psíkov nutné zopakovať po uplynutí 3 týždňov. Ďalšia revakcinácia na dosiahnutie uspokojivej imunity sa vykonáva raz ročne. Keďže kliešte sa u nás vyskytujú do neskorej jesene, je vakcinácia stále aktuálna.