Strava psov je v súčasnosti veľmi výživná a chutná a preto dôvodom nadváhy nie je potrava samotná, ale nesprávne kŕmenie touto stravou. Mnoho majiteľov domácich miláčikov je príliš dychtivých potešiť svojho zv(i)erenca, starostlivo nesledujú jeho hmotnosť a často podľahnú žobraniu a fňukaniu svojho miláčika.

Asi štvrtina psov trpí nadváhou. Obezita je zdravotný problém spojený s celý radom problémov, ako sú vyššia náchylnosť k infekčným ochoreniam a neoplastickým procesom, problémy s pohybovým aparátom, cirkulačné poruchy a zvýšené riziko komplikácií pri chirurgických zákrokoch a v neposlednom rade skracuje dĺžku života.

Príčiny obezity sú skutočne jednoduché: zvýšený príjem energie v porovnaní s jej nízkym výdajom. Len minimálne sa na zvyšovaní hmotnosti podieľajú ochorenia endokrinného systému, prípadne akumulácia tkanív či tekutín v organizme. Zvyčajne Vás váš miláčik úspešne presvedčí aby ste mu vyhoveli v jeho zlých návykoch. Preto aby boli odmeny pre psov atraktívne obsahujú veľa tuku a kalórií. Ak je v domácnosti niekoľko psov ich súperenie o potravu zvyšuje možnosť vzniku nadváhy. Pes s nadváhou kradne od svojho súpera a tým prehlbuje svoj problém.

Sledujte váhu svojho psa, obzvlášť ak máte staršie zviera. V tomto období života je Váš miláčik viac náchylný k obezite, pretože má zhoršenú kontrolu pocitu sýtosti, čoho následkom je nepotlačovaná chuť k príjmu krmiva a jeho výdaj energie je rovnako nižší.

Kastrované, resp. sterilizované psy a sučky sú taktiež náchylnejšie k priberaniu, pretože u nich dochádza ku zníženiu telesnej aktivity ako aj bazálneho metabolizmu v dôsledku zmien pohlavných hormónov.

Ako zistíte, že je Váš pes v správnej kondícií? Existuje viacero spôsobov sledovania kondície. Základom je pravidelné váženie. V prípade klientov našej klinky vykonávame váženie psov pri každej návšteve, takže máme dobrý prehľad o vývoji hmotnosti našich pacientov a v prípade potreby klienta upozorňujeme, že jeho miláčik naberá na váhe a odporučíme zmeny v stravovaní a ostatných návykoch.

Ak nie ste schopní svojho psa zvážiť, napríklad sa nezmestí na vašu osobnú váhu, prípadne ho už neudržíte na rukách ako keď bol ešte šteniatko, pozrite sa poriadne na svojho miláčika.

Ak sa naňho pozriete zhora ľahko pozorujete pás? Pri pohľade zboku je brucho vtiahnuté? Ľahko mu nahmatáte rebrá? Ak ste na všetky tieto otázky odpovedali Áno, je Váš pes v optimálnej kondícií. Viete aká je jeho aktuálna hmotnosť? Ak nie, je vhodné aby ste to vedeli, kvôli porovnaniu v prípade potreby v budúcnosti.

Ak sa pozriete na svojho psa zhora, len ťažko vybadáte jeho pás? Pri pohľade zboku nie je jeho bruško vtiahnuté? Ak sa mu snažíte nahmatať rebrá musíte sa poriadne sústrediť, prípadne zapojiť svoju predstavivosť? V tomto prípade má Váš psík nadváhu.

Je už starší? Podstúpil v nedávnej dobe kastráciu? Má aj iné zdravotné problémy? Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali áno, na našej klinike Vám poskytneme profesionálne poradenstvo v oblasti správnej výživy a managementu znižovania hmotnosti, ako aj diagnostiku príčiny jeho zdravotných problémov.

Nepatrí Váš miláčik ani do jednej z predchádzajúcich kategórií? Pri pohľade zhora ani netušíte, kde je jeho pás? Rebrá sa mu nedajú nahmatať? Má vrstvy tuku na krku, chrbte, končatinách a pri chvoste? V prípade kladných odpovedí Váš psík doslova trpí obezitou. Ako bolo napísané vyššie obezita predstavuje vážne zdravotné riziko a ak aj Váš miláčik nemá zjavné zdravotné problémy je nutné, aby podstúpil diétu a ostané opatrenia pre zníženie jeho hmotnosti.

Všetky podrobné informácie Vám s radosťou poskytneme na našom pracovisku, kde v prípade potreby vykonáme všetky vyšetrenia (podrobnú anamnézu, klinické vyšetrenie, vyšetrenie krvného obrazu, biochemické vyšetrenie krvi, RTG a USG vyšetrenie) potrebné na zistenie celkového zdravotného stavu Vášho miláčika.