Na našej klinike sa takmer denne stretávame s otázkou: „Našli sme na brušku nejakú hrčku.“ Problémom je veľmi malá osveta medzi chovateľmi. Často situáciu podceňujú a veterinára navštívia až keď má sučka vysoký vek, alebo je útvar obrovský. Malá pomôcka:

Nádory mliečnej žľazy sú najčastejšie sa vyskytujúcimi nádormi sučiek. Postihujú zvieratká bez rozdielu v plemene, veku, počte gravidít…V nižšom percente sa jedná o nádory nezhubné, no vo väčšine prípadov ide o nádory zhubné. Najúčinnejšou terapiou nádorov mliečnej žľazy je ich chirurgické odstránenie . Tomu predchádza prehliadka zvieratka, vyšetrenie krvi, predoperačné biochemické vyšetrenie, RTG hrudníka. Ku každému pacientovi sa musí pristupovať individuálne. Počas chirurgického zákroku sa odstraňuje buď celá mliečna lišta, mliečny súbor, alebo podľa stavu aj regionálne lymfatické uzliny. Zotavovanie po zákroku je napriek náročnosti zákroku pomerne rýchle. Po operácii sa odobraté tkanivo podrobí histopatologickému vyšetreniu, na základe ktorého vieme z akých buniek bol nádor tvorený, či bol odobratý dobre, aká prognóza zvieratko čaká. Následná pooperačná starostlivosť závisí od výsledkov histopatologického vyšetrenia.

Ak svojej sučke nahmatáte útvar na mliečnej žľaze, je dôležité aby bol tento čo možno najskôr chirurgicky odstránený . Operujeme sučky aj vo veku 10-16 rokov, zákrok je samozrejme omnoho rizikovejší. Najlepšia prognóza je ak sa príde včas.

2 príklady:

1. Kríženka väčšieho vzrastu, Rea, narodená 1998 prišla na kliniku 23. 05. 2012. V tom čase už mala na mliečnej žľaze obrovské hrče. Majiteľ sa o sučku bál a rozhodol sa pre operáciu. Rea podstúpila všetky potrebné vyšetrenia a bola úspešne zoperovaná. Po zákroku nastali problémy s hojením preto bola hospitalizovaná na našom pracovisku. S diagnózou karcinóm sme zápasili do 28. 06. 2012. Sučka sa aj vďaka výbornej starostlivosti majiteľa stále teší dobrému zdraviu. Rea drž sa nám.

Obrovské hrče na mliečnej žľaze
Aj tento rozsiahly nádor kedysi začínal malou hrčkou
Holenie pred operáciou
Rea odpočíva po zákroku

Jessica, 11 ročná sučka etlemburského psíka nás vyhľadala 06. 09. 2011. Jej bruško bolo posiate mnohopočetnými bolestivými útvarmi. Keďže vyšetrenia vyšli dobre, sučka sa operovala. V tomto prípade museli byť odstránené aj príslušné lymfatické uzliny. Sučka sa rýchlo zotavila, 16. 09. sme vybrali skoro všetky stehy. Jessica nás žiaľ 15. 11. opustila.

Bolestivé útvary až v podpazuší
Príprava pred operáciou
Jessica po zákroku, útvary odperované, pekne zašitá