Mladého, dvojročného bernardína Cézara priviezli jeho majitelia pred rokom vo veľmi vážnom stave. Psík vtedy vážil 66 kg, šlo sa o torziu sleziny. Psík bol zoperovaný, no jeho stav bol stále kritický. Cézar ostal hospitalizovaný na našej klinike. Jeho stav sa po operácii veľmi skomplikoval, zlyhávali mu vnútorné orgány, pečeň, srdce. 3 dni po operácii sme museli urobiť perikardiocentézu a odsať z osrdcovníka nahromadenú tekutinu. Psík bral silnú kombináciu antibiotík, denne dostával litre infúzií, keďže nebol ochotný nič jesť ani piť. Všetko skomplikovali celotelové zápaly. Napriek našej úpornej snahe a liečbe to so psíkom vyzeralo veľmi kriticky. Schudol 10 kg.

Vďaka nekompromisnej sile majiteľov, ktorí si nepripúšťali možnosť, že by sa stav nezlepšil, navštevovali ho a verili nám aj Cézarovi, po osemdňovej hladovke zjedol prvé vajce. Psík bol prepustený domov s množstvom krabíc liekov, postupne začal jesť, majitelia pravidelne chodili na kontroly. Stav sa po mesiaci pomaly upravoval, srdiečko naplno obnovilo svoju činnosť.

Po troch mesiacoch bola liečba úspešne ukončená. Psík vážil 80,6 kg. Momentálne nás navštevuje vo veľmi dobrej kondícii len na preventívne zákroky.

Klobúk dole pred ľuďmi, ktorí berú svoje zvieratká ako členov rodiny. Aj Cézar dostal šancu, ďakujeme, že sme ju mohli pomôcť využiť.

Perikardiocentéza – odsatie voľnej tekutiny z obalu srdca
Perikardiocentéza – odsatie voľnej tekutiny z obalu srdca
Cézar
Cézar